Amphenol Industrial MS3102E18-1PY
MS3102E18-1PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E18-1PY
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102E18-1PY.pdf
Availability of MS3102E18-1PY
QUANTITY
MS3102E18-1PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E18-1PY
Internal Part NumberEIS-MS3102E18-1PY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E18-1PY
Related LinksMS3102, MS3102E18-1PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E18-1PY Details Description
Related parts for MS3102E18-1PY
DUCT WIRE SLOT PVC ADH WHITE 3" datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL NK datasheet.pdf