Amphenol Industrial MS3102E18-22S
MS3102E18-22S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E18-22S
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102E18-22S.pdf
Availability of MS3102E18-22S
QUANTITY
MS3102E18-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E18-22S
Internal Part NumberEIS-MS3102E18-22S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E18-22S
Related LinksMS3102, MS3102E18-22S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E18-22S Details Description
Related parts for MS3102E18-22S
RES 681 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 120POS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .127M datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.02% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf