Amphenol Industrial MS3102E24-3P
MS3102E24-3P picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E24-3P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102E24-3P.pdf
Availability of MS3102E24-3P
QUANTITY
MS3102E24-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E24-3P
Internal Part NumberEIS-MS3102E24-3P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E24-3P
Related LinksMS3102, MS3102E24-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E24-3P Details Description
Related parts for MS3102E24-3P
FIXED IND 2.5MH 2.8A 464 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 100V SCREW datasheet.pdf