Amphenol Industrial MS3102E32-2S
MS3102E32-2S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E32-2S
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102E32-2S.pdf
Availability of MS3102E32-2S
QUANTITY
MS3102E32-2S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E32-2S
Internal Part NumberEIS-MS3102E32-2S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert32-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E32-2S
Related LinksMS3102, MS3102E32-2S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E32-2S Details Description
Related parts for MS3102E32-2S
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
FERRITE BROADBAND CLAMPON 9.00MM datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL STACKING datasheet.pdf
RELAY SSR 1A 24VDC PCB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
YELLOW CAP datasheet.pdf
F3W-E032A6 5M datasheet.pdf
HAN D 64POS TEST CONNECTOR datasheet.pdf