Amphenol Industrial MS3102E36-4S
MS3102E36-4S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E36-4S
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102E36-4S.pdf
Availability of MS3102E36-4S
QUANTITY
MS3102E36-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E36-4S
Internal Part NumberEIS-MS3102E36-4S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert36-4
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E36-4S
Related LinksMS3102, MS3102E36-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E36-4S Details Description
Related parts for MS3102E36-4S
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 500V SCREW datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 102.4VA CHAS MNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 250 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A TO3P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 120W datasheet.pdf