Amphenol Industrial MS3102E36-52S
MS3102E36-52S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E36-52S
Brief Description
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102E36-52S.pdf
Availability of MS3102E36-52S
QUANTITY
MS3102E36-52S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E36-52S
Internal Part NumberEIS-MS3102E36-52S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E36-52S
Related LinksMS3102, MS3102E36-52S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102E36-52S Details Description
Related parts for MS3102E36-52S
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 8POS BK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf