ITT Cannon, LLC MS3102R16S-5SW
MS3102R16S-5SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3102R16S-5SW
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102R16S-5SW.pdf
Availability of MS3102R16S-5SW
QUANTITY
MS3102R16S-5SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102R16S-5SW
Internal Part NumberEIS-MS3102R16S-5SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102R16S-5SW
Related LinksMS3102R, MS3102R16S-5SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3102R16S-5SW Details Description
Related parts for MS3102R16S-5SW
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A-A MALE BLACK 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW PLAIN70500888 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
350 TB SP PL PCB CONNECT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf