ITT Cannon, LLC MS3102R18-11PF16
MS3102R18-11PF16 picture photo
Mfg. Part Number
MS3102R18-11PF16
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102R18-11PF16.pdf
Availability of MS3102R18-11PF16
QUANTITY
MS3102R18-11PF16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102R18-11PF16
Internal Part NumberEIS-MS3102R18-11PF16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesDust Cap
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102R18-11PF16
Related LinksMS3102R1, MS3102R18-11PF16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3102R18-11PF16 Details Description
Related parts for MS3102R18-11PF16
CONN RCPT 80POS .050 VERT SCA-2 datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf