ITT Cannon, LLC MS3102R28-12SX
MS3102R28-12SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3102R28-12SX
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102R28-12SX.pdf
Availability of MS3102R28-12SX
QUANTITY
MS3102R28-12SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102R28-12SX
Internal Part NumberEIS-MS3102R28-12SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102R28-12SX
Related LinksMS3102R, MS3102R28-12SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3102R28-12SX Details Description
Related parts for MS3102R28-12SX
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 38POS DUAL PCB datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf