ITT Cannon, LLC MS3103-24-10P
MS3103-24-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3103-24-10P
Brief Description
CONN RCPT 7POS POTTING W/PINS
Datasheet Download
MS3103-24-10P.pdf
Availability of MS3103-24-10P
QUANTITY
MS3103-24-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3103-24-10P
Internal Part NumberEIS-MS3103-24-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3103-24-10P
Related LinksMS3103, MS3103-24-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3103-24-10P Details Description
Related parts for MS3103-24-10P
FIXED IND 18UH 8.6A 16 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HPK34H datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 66W OUT SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
RES 309K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf