Amphenol Industrial MS3103-28-20P
MS3103-28-20P picture photo
Mfg. Part Number
MS3103-28-20P
Brief Description
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS3103-28-20P.pdf
Availability of MS3103-28-20P
QUANTITY
MS3103-28-20P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3103-28-20P
Internal Part NumberEIS-MS3103-28-20P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3103-28-20P
Related LinksMS3103, MS3103-28-20P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3103-28-20P Details Description
Related parts for MS3103-28-20P
IC LO PWR RS-485 TXRX 8VSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP SINGLE 5CMPAK datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
2MM MGRID HDR SMT D/R W/CAPGOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 592NM 28V datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 10W 5931 datasheet.pdf