Amphenol Industrial MS3106A16S-8P
MS3106A16S-8P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A16S-8P
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A16S-8P.pdf
Availability of MS3106A16S-8P
QUANTITY
MS3106A16S-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A16S-8P
Internal Part NumberEIS-MS3106A16S-8P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A16S-8P
Related LinksMS3106, MS3106A16S-8P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A16S-8P Details Description
Related parts for MS3106A16S-8P
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
BOX ALUM ORANGE 5.23"L X 5.23"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 420V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf