Amphenol Industrial MS3106A22-12P
MS3106A22-12P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A22-12P
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A22-12P.pdf
Availability of MS3106A22-12P
QUANTITY
MS3106A22-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A22-12P
Internal Part NumberEIS-MS3106A22-12P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A22-12P
Related LinksMS3106, MS3106A22-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A22-12P Details Description
Related parts for MS3106A22-12P
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W OUT datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR RA 4X6 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf