Amphenol Industrial MS3106A22-12S
MS3106A22-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A22-12S
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106A22-12S.pdf
Availability of MS3106A22-12S
QUANTITY
MS3106A22-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A22-12S
Internal Part NumberEIS-MS3106A22-12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A22-12S
Related LinksMS3106, MS3106A22-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A22-12S Details Description
Related parts for MS3106A22-12S
DIODE ARRAY GP 200V 4A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 22POS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 8.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
CB 4C 4#16S PIN PLUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf