Amphenol Industrial MS3106A36-52P
MS3106A36-52P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A36-52P
Brief Description
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A36-52P.pdf
Availability of MS3106A36-52P
QUANTITY
MS3106A36-52P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A36-52P
Internal Part NumberEIS-MS3106A36-52P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A36-52P
Related LinksMS3106, MS3106A36-52P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A36-52P Details Description
Related parts for MS3106A36-52P
JUMPER-H1500TR/A3048L/H1500TR10" datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf