Amphenol Industrial MS3106A36-52PW
MS3106A36-52PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A36-52PW
Brief Description
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A36-52PW.pdf
Availability of MS3106A36-52PW
QUANTITY
MS3106A36-52PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A36-52PW
Internal Part NumberEIS-MS3106A36-52PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A36-52PW
Related LinksMS3106A, MS3106A36-52PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A36-52PW Details Description
Related parts for MS3106A36-52PW
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 4A 600V datasheet.pdf
RES 51.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
CTV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP FLOA G30 TIN datasheet.pdf