Amphenol Industrial MS3106E18-1P
MS3106E18-1P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E18-1P
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106E18-1P.pdf
Availability of MS3106E18-1P
QUANTITY
MS3106E18-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E18-1P
Internal Part NumberEIS-MS3106E18-1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E18-1P
Related LinksMS3106, MS3106E18-1P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106E18-1P Details Description
Related parts for MS3106E18-1P
CONN HEADR PH SIDE 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 10A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.5V 60MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 20A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 180W datasheet.pdf