Amphenol Industrial MS3106E20-23P
MS3106E20-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E20-23P
Brief Description
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106E20-23P.pdf
Availability of MS3106E20-23P
QUANTITY
MS3106E20-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E20-23P
Internal Part NumberEIS-MS3106E20-23P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E20-23P
Related LinksMS3106, MS3106E20-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106E20-23P Details Description
Related parts for MS3106E20-23P
CAP CER 68PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX J1708 8-SOIC datasheet.pdf
QUICKIE II FEMALE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 802MA 310 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf