ITT Cannon, LLC MS3106E24-28PX
MS3106E24-28PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E24-28PX
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3106E24-28PX.pdf
Availability of MS3106E24-28PX
QUANTITY
MS3106E24-28PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E24-28PX
Internal Part NumberEIS-MS3106E24-28PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E24-28PX
Related LinksMS3106E, MS3106E24-28PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E24-28PX Details Description
Related parts for MS3106E24-28PX
IC PROG SUPP FLASH MEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A TO-263 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 15A 8SOIC datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.62K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf