ITT Cannon, LLC MS3106F14S-7PY
MS3106F14S-7PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3106F14S-7PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106F14S-7PY.pdf
Availability of MS3106F14S-7PY
QUANTITY
MS3106F14S-7PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106F14S-7PY
Internal Part NumberEIS-MS3106F14S-7PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106F14S-7PY
Related LinksMS3106F, MS3106F14S-7PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106F14S-7PY Details Description
Related parts for MS3106F14S-7PY
MODULE POWER 50A 400V 3PH BRIDGE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT UNI SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP MICA 5000PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf