Amphenol Industrial MS3106F36-12P
MS3106F36-12P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106F36-12P
Brief Description
CONN PLUG 48POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106F36-12P.pdf
Availability of MS3106F36-12P
QUANTITY
MS3106F36-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106F36-12P
Internal Part NumberEIS-MS3106F36-12P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-12
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106F36-12P
Related LinksMS3106, MS3106F36-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106F36-12P Details Description
Related parts for MS3106F36-12P
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC MON SUPP QUAD OPEN DRN 10MSOP datasheet.pdf
EMULATOR SENSOR datasheet.pdf
CONN IDC 16PIN PCB GOLD datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
M4 PC MOUNT W/SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf