Amphenol Industrial MS3106F36-6P
MS3106F36-6P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106F36-6P
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3106F36-6P.pdf
Availability of MS3106F36-6P
QUANTITY
MS3106F36-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106F36-6P
Internal Part NumberEIS-MS3106F36-6P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-6
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106F36-6P
Related LinksMS3106, MS3106F36-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106F36-6P Details Description
Related parts for MS3106F36-6P
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 500MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SILICONE CHEM ETCH FLEX HEATER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FLAT RIBBON COVER 50 METER datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf