Amphenol Industrial MS3106R16S-1S
MS3106R16S-1S picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R16S-1S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106R16S-1S.pdf
Availability of MS3106R16S-1S
QUANTITY
MS3106R16S-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R16S-1S
Internal Part NumberEIS-MS3106R16S-1S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R16S-1S
Related LinksMS3106, MS3106R16S-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106R16S-1S Details Description
Related parts for MS3106R16S-1S
IC RS232 2.5V IEC ESD 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SSR GNA5 IP00 25A/240VAC LVAC IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf