ITT Cannon, LLC MS3106R36-10PW
MS3106R36-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R36-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106R36-10PW.pdf
Availability of MS3106R36-10PW
QUANTITY
MS3106R36-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R36-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3106R36-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R36-10PW
Related LinksMS3106R, MS3106R36-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106R36-10PW Details Description
Related parts for MS3106R36-10PW
IC OPAMP VGA 55MHZ 64VQFN datasheet.pdf
TFLEX 350,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
ER 9C 0 4 12 16 PIN RECP BOX datasheet.pdf
200 MHz, 16 x 16 Buffered Video Crosspoint Switch IC datasheet.pdf