ITT Cannon, LLC MS3106R36-10SY
MS3106R36-10SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R36-10SY
Brief Description
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106R36-10SY.pdf
Availability of MS3106R36-10SY
QUANTITY
MS3106R36-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R36-10SY
Internal Part NumberEIS-MS3106R36-10SY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R36-10SY
Related LinksMS3106R, MS3106R36-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106R36-10SY Details Description
Related parts for MS3106R36-10SY
RES 4.7 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -110V 50QFN datasheet.pdf
FILTER CABLE/CLAMP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf