Amphenol Industrial MS3108A20-19P
MS3108A20-19P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108A20-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
MS3108A20-19P.pdf
Availability of MS3108A20-19P
QUANTITY
MS3108A20-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108A20-19P
Internal Part NumberEIS-MS3108A20-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108A20-19P
Related LinksMS3108, MS3108A20-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108A20-19P Details Description
Related parts for MS3108A20-19P
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 90A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH STRIKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 125K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 100V DF datasheet.pdf
ZM SNAP-ACT SW 5A 125/250VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf