Amphenol Industrial MS3108A28-16P
MS3108A28-16P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108A28-16P
Brief Description
CONN PLUG 20POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108A28-16P.pdf
Availability of MS3108A28-16P
QUANTITY
MS3108A28-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108A28-16P
Internal Part NumberEIS-MS3108A28-16P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108A28-16P
Related LinksMS3108, MS3108A28-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108A28-16P Details Description
Related parts for MS3108A28-16P
IC IRDA PROTOCOL CTRLR 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 1.27MM 50POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3PDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
RES NTWRK 20 RES MULT OHM 12SRT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf