ITT Cannon, LLC MS3108E14S-9PF187
MS3108E14S-9PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E14S-9PF187
Brief Description
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108E14S-9PF187.pdf
Availability of MS3108E14S-9PF187
QUANTITY
MS3108E14S-9PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E14S-9PF187
Internal Part NumberEIS-MS3108E14S-9PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert14S-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E14S-9PF187
Related LinksMS3108E1, MS3108E14S-9PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108E14S-9PF187 Details Description
Related parts for MS3108E14S-9PF187
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12PS GOLD WW R/A datasheet.pdf
FIXED IND 248UH 830MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS PWR RED PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf