ITT Cannon, LLC MS3108E18-10PX
MS3108E18-10PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E18-10PX
Brief Description
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108E18-10PX.pdf
Availability of MS3108E18-10PX
QUANTITY
MS3108E18-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E18-10PX
Internal Part NumberEIS-MS3108E18-10PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E18-10PX
Related LinksMS3108E, MS3108E18-10PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108E18-10PX Details Description
Related parts for MS3108E18-10PX
TERM SOLDER TURRET .328" .105"L datasheet.pdf
IC ADC 2CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf