Amphenol Industrial MS3108E18-1P
MS3108E18-1P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E18-1P
Brief Description
CONN PLUG 10POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108E18-1P.pdf
Availability of MS3108E18-1P
QUANTITY
MS3108E18-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E18-1P
Internal Part NumberEIS-MS3108E18-1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E18-1P
Related LinksMS3108, MS3108E18-1P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108E18-1P Details Description
Related parts for MS3108E18-1P
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BNC MALE/MICROGRAB RG58C/U 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 2% 500V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 28.771 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf