Amphenol Industrial MS3108E20-18S
MS3108E20-18S picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E20-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SCKT
Datasheet Download
MS3108E20-18S.pdf
Availability of MS3108E20-18S
QUANTITY
MS3108E20-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E20-18S
Internal Part NumberEIS-MS3108E20-18S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E20-18S
Related LinksMS3108, MS3108E20-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108E20-18S Details Description
Related parts for MS3108E20-18S
TVS DIODE 94VWM 152VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SWITCH SEAL PLUNG SPDT 3A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 87POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf