ITT Cannon, LLC MS3108E20-22P
MS3108E20-22P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E20-22P
Brief Description
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108E20-22P.pdf
Availability of MS3108E20-22P
QUANTITY
MS3108E20-22P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E20-22P
Internal Part NumberEIS-MS3108E20-22P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E20-22P
Related LinksMS3108, MS3108E20-22P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108E20-22P Details Description
Related parts for MS3108E20-22P
CAP THIN FILM 18PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 60A 700V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf