| Internal Part Number | EIS-MS3108E22-19P | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 14 | |
| Shell Size - Insert | 22-19 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle | |
| Termination | Solder Cup | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Strain Relief | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MS3108E22-19P | |
| Related Links | MS3108, MS3108E22-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor | |
 | 1760982001 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM | datasheet.pdf | |