| Internal Part Number | EIS-MS3108E22-27S | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 9 | |
| Shell Size - Insert | 22-27 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle | |
| Termination | Solder Cup | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A, 74A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |