Amphenol Industrial MS3108E24-10S
MS3108E24-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E24-10S
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
MS3108E24-10S.pdf
Availability of MS3108E24-10S
QUANTITY
MS3108E24-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E24-10S
Internal Part NumberEIS-MS3108E24-10S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E24-10S
Related LinksMS3108, MS3108E24-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108E24-10S Details Description
Related parts for MS3108E24-10S
RES 10K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf