ITT Cannon, LLC MS3108R16S-4S
MS3108R16S-4S picture photo
Mfg. Part Number
MS3108R16S-4S
Brief Description
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/SCKT
Datasheet Download
MS3108R16S-4S.pdf
Availability of MS3108R16S-4S
QUANTITY
MS3108R16S-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108R16S-4S
Internal Part NumberEIS-MS3108R16S-4S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16S-4
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108R16S-4S
Related LinksMS3108, MS3108R16S-4S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108R16S-4S Details Description
Related parts for MS3108R16S-4S
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 10% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
COVER SPLICE OFFICE WHITE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 600V TIME datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf