ITT Cannon, LLC MS3108R24-12PW
MS3108R24-12PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3108R24-12PW
Brief Description
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108R24-12PW.pdf
Availability of MS3108R24-12PW
QUANTITY
MS3108R24-12PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108R24-12PW
Internal Part NumberEIS-MS3108R24-12PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108R24-12PW
Related LinksMS3108R, MS3108R24-12PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108R24-12PW Details Description
Related parts for MS3108R24-12PW
RES SMD 169 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER XH TOP 10POS 2.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 15V 1A 15W SMD datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.095" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf