Souriau Connection Technology MS3110E1210P
MS3110E1210P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E1210P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110E1210P.pdf
Availability of MS3110E1210P
QUANTITY
MS3110E1210P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E1210P
Internal Part NumberEIS-MS3110E1210P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series I, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishOlive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E1210P
Related LinksMS3110, MS3110E1210P Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3110E1210P Details Description
Related parts for MS3110E1210P
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 26-12AWG datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HOOF 60 3.3MM datasheet.pdf
NEMA23 HYBRID STEP BIPOLAR 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf