Amphenol Industrial MS3110E16-23P
MS3110E16-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E16-23P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110E16-23P.pdf
Availability of MS3110E16-23P
QUANTITY
MS3110E16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E16-23P
Internal Part NumberEIS-MS3110E16-23P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E16-23P
Related LinksMS3110, MS3110E16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110E16-23P Details Description
Related parts for MS3110E16-23P
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 5/16" 4.72" datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 25POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf