Amphenol Industrial MS3110E22-41P
MS3110E22-41P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E22-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110E22-41P.pdf
Availability of MS3110E22-41P
QUANTITY
MS3110E22-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E22-41P
Internal Part NumberEIS-MS3110E22-41P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E22-41P
Related LinksMS3110, MS3110E22-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110E22-41P Details Description
Related parts for MS3110E22-41P
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 132CPGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 15PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
1-3/4" INT CORNER COVER 1" BEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf