Amphenol Industrial MS3110F10-98S
MS3110F10-98S picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F10-98S
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110F10-98S.pdf
Availability of MS3110F10-98S
QUANTITY
MS3110F10-98S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F10-98S
Internal Part NumberEIS-MS3110F10-98S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F10-98S
Related LinksMS3110, MS3110F10-98S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110F10-98S Details Description
Related parts for MS3110F10-98S
CONN MMCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 2A SOT89 datasheet.pdf
IGBT 600V 22A 156W D2PAK datasheet.pdf
KIT EVAL LM3S9B90 CODE RED TOOLS datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGLED FLUSH 5.12" datasheet.pdf
IC GENERATOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf