Amphenol Industrial MS3110F20-16P
MS3110F20-16P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F20-16P
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110F20-16P.pdf
Availability of MS3110F20-16P
QUANTITY
MS3110F20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F20-16P
Internal Part NumberEIS-MS3110F20-16P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F20-16P
Related LinksMS3110, MS3110F20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110F20-16P Details Description
Related parts for MS3110F20-16P
FIXED IND 390UH 620MA 690 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf