ITT Cannon, LLC MS3110F20-16SX
MS3110F20-16SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F20-16SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110F20-16SX.pdf
Availability of MS3110F20-16SX
QUANTITY
MS3110F20-16SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F20-16SX
Internal Part NumberEIS-MS3110F20-16SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F20-16SX
Related LinksMS3110F, MS3110F20-16SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3110F20-16SX Details Description
Related parts for MS3110F20-16SX
BATTERY PACK 7.2V 180MAH NICAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL IMG SENS IBIS5-B-1300 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC STERO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 120MA 4.86 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf