Souriau Connection Technology MS3110F2024S
MS3110F2024S picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F2024S
Brief Description
CONN RCPT WALL MNT 24POS W/SCKT
Datasheet Download
MS3110F2024S.pdf
Availability of MS3110F2024S
QUANTITY
MS3110F2024S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F2024S
Internal Part NumberEIS-MS3110F2024S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series I, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishOlive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F2024S
Related LinksMS3110, MS3110F2024S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3110F2024S Details Description
Related parts for MS3110F2024S
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN ASSY DUAL POS .050 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPT 120V 12W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf