ITT Cannon, LLC MS3110F22-41SW
MS3110F22-41SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F22-41SW
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110F22-41SW.pdf
Availability of MS3110F22-41SW
QUANTITY
MS3110F22-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F22-41SW
Internal Part NumberEIS-MS3110F22-41SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F22-41SW
Related LinksMS3110F, MS3110F22-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3110F22-41SW Details Description
Related parts for MS3110F22-41SW
JUMPER-H9991TR/1852BR/H9991TR 3" datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047G/X 10" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 14SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
GDT 150V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 660MA 90 MOHM datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.07A 110 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf