Amphenol Industrial MS3110J20-16S
MS3110J20-16S picture photo
Mfg. Part Number
MS3110J20-16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3110J20-16S.pdf
Availability of MS3110J20-16S
QUANTITY
MS3110J20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110J20-16S
Internal Part NumberEIS-MS3110J20-16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110J20-16S
Related LinksMS3110, MS3110J20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110J20-16S Details Description
Related parts for MS3110J20-16S
HANDLE .250"DIA 8-32 THREAD ALUM datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 30A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf