ITT Cannon, LLC MS3110P22-55PX
MS3110P22-55PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3110P22-55PX
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110P22-55PX.pdf
Availability of MS3110P22-55PX
QUANTITY
MS3110P22-55PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110P22-55PX
Internal Part NumberEIS-MS3110P22-55PX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110P22-55PX
Related LinksMS3110P, MS3110P22-55PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3110P22-55PX Details Description
Related parts for MS3110P22-55PX
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 20" datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL M63 37-44MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf