ITT Cannon, LLC MS3111F18-32SW
MS3111F18-32SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F18-32SW
Brief Description
CONN RCPT 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
MS3111F18-32SW.pdf
Availability of MS3111F18-32SW
QUANTITY
MS3111F18-32SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F18-32SW
Internal Part NumberEIS-MS3111F18-32SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F18-32SW
Related LinksMS3111F, MS3111F18-32SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3111F18-32SW Details Description
Related parts for MS3111F18-32SW
ESD HANDLER 5-3/8X2-1/4X3/4 datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf