Amphenol Industrial MS3111F20-41P
MS3111F20-41P picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F20-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3111F20-41P.pdf
Availability of MS3111F20-41P
QUANTITY
MS3111F20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F20-41P
Internal Part NumberEIS-MS3111F20-41P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F20-41P
Related LinksMS3111, MS3111F20-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3111F20-41P Details Description
Related parts for MS3111F20-41P
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC SMC datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LSTTL IN 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR 6UA SILICN LEN datasheet.pdf
INCIDATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 2.6A 43 MOHM TH datasheet.pdf