Amphenol Industrial MS3111F22-55P
MS3111F22-55P picture photo
Mfg. Part Number
MS3111F22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3111F22-55P.pdf
Availability of MS3111F22-55P
QUANTITY
MS3111F22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111F22-55P
Internal Part NumberEIS-MS3111F22-55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111F22-55P
Related LinksMS3111, MS3111F22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3111F22-55P Details Description
Related parts for MS3111F22-55P
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TQFN datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
RJ11 NO SHIELD OR LED 8 PORT datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 200CM RED datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 200V X7R 0612 datasheet.pdf